DROZDA NOTUJE: Činoherní klub kończy 60 lat

Start listening

W niedzielę 23 lutego 2025 legendarny praski teatr Činoherní klub będzie świętował 60. rocznicę swojego powstania.
Z tej okazji odbędzie się sceniczne czytanie jednoaktówki „Čaj v popelníku” [Herbata w popielniczce] oraz wernisaż wystawy „Vytříbené zbytky” [Wyrafinowane resztki]. Kulminacją obchodów będzie premiera nowego spektaklu „Heda Gablerová: Naostro” w reżyserii Jiříego Havelki – adaptacji dramatu Henrika Ibsena autorstwa brytyjskiej dramatopisarki Niny Segalovej. Premierę zaplanowano na 28 lutego. Dzień wcześniej odbędzie się koncert „Na den přesně 60”, nawiązujący do pierwszego wystawienia sztuki „Piknik” Ladislava Smočka, które miało miejsce 27 lutego 1965 roku – momentu uznawanego za oficjalne narodziny teatru.

Fot. Viktor Tuček


Dyrektor artystyczny Činoherního klubu, Martin Finger powiedział agencji ČTK: „Już po południu zapraszamy do teatralnej kawiarni na nieformalne spotkanie „Piknik Činoherního klubu”, gdzie będzie można skosztować przysmaków inspirowanych naszymi spektaklami. Nie zabraknie toastów, a wieczorem zagra zespół Th!s, w którym występuje Vojta Kotek. Na zakończenie koncertu wzniesiemy toast dokładnie w dniu urodzin Činoherního klubu”.

Sceniczne czytanie jednoaktówki „Čaj v popelníku”, nieznanej dotąd sztuki odnalezionej (sic!) pod deskami sceny Činoherního klubu, odbędzie się 23 lutego 2025. Wystąpią Sandra Černodrinská i Martin Finger. „Autora ujawnimy dopiero w trakcie wieczoru” – zapowiedział Finger.

Martin Finger – fot. oficjalne strony ČK

Tego samego dnia odbędzie się wernisaż wystawy „Vytříbené zbytky”. Ekspozycja będzie dostępna od końca lutego przez cały marzec w dniach spektakli, przed ich rozpoczęciem. „To trochę taka ‘nie-wystawa’. Widzowie będą mogli zejść do piwnicznych przestrzeni teatru i w tajemniczej atmosferze zobaczyć różne artefakty i rekwizyty z minionych, a czasem bardzo dawnych przedstawień” – dodał Finger.

Premiera „Hedy Gablerovej: Naostro” odbędzie się 28 lutego 2025. W głównej roli – amerykańskiej aktorki przybywającej do Norwegii na plan filmowej adaptacji „Heddy Gabler” Ibsena – wystąpi Marta Dancingerová. To nie pierwsza interpretacja tego dramatu w historii Činoherního klubu. W 1996 roku Ladislav Smoček wystawił klasyczną wersję „Heddy Gabler” z Ivaną Chýlkovą w roli tytułowej. Sztuka pozostawała w repertuarze do jesieni 2003 roku.

Tu warto dodać, że Ladislav Smoček (rocznik 1932) jest pisarzem, dramaturgiem i reżyserem teatralnym. Wiele jego sztuk zostało przetłumaczonych, na polski tylko dwie, ale za to te, które uznawane są za najważniejsze, a więc „Piknik” (prapremiera polska w 1967) oraz „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho” [Dziwne popołudnie dr Burkego] (prapremiera polska w 1978). Jego twórczość charakteryzuje się groteskowym stylem z elementami absurdu.

Ladislav Smoček – fot. oficjalne strony ČK


Činoherní klub powstał w połowie lat 60. XX wieku, a jego założycielami byli Ladislav Smoček, Jan Kačer i Jaroslav Vostrý. Od samego początku współpracowali z nim także reżyserzy filmowi. Jednym z najpopularniejszych spektakli tamtych lat był „Penzion pro svobodné pány” [Pensjonat dla samotnych panów] w reżyserii Jiříego Krejčíka, którego tradycję kontynuowali m.in. Jiří Menzel i Evald Schorm.

Na deskach teatru występowało wiele wybitnych osobowości. Do lat 70. z Činoherním klubem związani byli m.in. Pavel Landovský i Josef Somr.

Teatr odegrał istotną rolę w historii Czechosłowacji – to właśnie w jego murach 19 listopada 1989 roku powstało Občanské fórum [Forum Obywatelskie], czyli czeska organizacja polityczna, będąca główną siłą opozycyjną wobec komunistycznego reżimu w Czechosłowacji. Odegrała kluczową rolę w Aksamitnej Rewolucji, a jej liderem był Václav Havel. Forum Obywatelskie dążyło do demokratyzacji kraju i przeprowadzenia wolnych wyborów. W 1991 roku rozpadło się na dwie partie: Obywatelską Partię Demokratyczną (ODS) i Ruch Obywatelski (OH).

Fot. Česká televize


Piszę Wam o tym wszystkim, bo Činoherní klub mieści się na ulicy Ve Smečkách 26, gdzie swoją pierwszą siedzibę miał Semafor i samo miejsce nie zmieniło się jakoś bardzo od tamtego czasu. Sama do tej pory miałam z tą sceną niewielki kontakt, widziałam raptem jedno przedstawienie, ale myślę, że jeszcze to nadrobię. Tym bardziej że Činoherní klub to teatr gwiazd (podobnie jak Dejvické divadlo), niełatwo się do niego dostać, zatem muszę mieć w tym wszystkim nieco więcej determinacji. Będę próbować!

Wasza Drozda.

Tekst powstał na bazie depeszy ČTK opublikowanej w serwisie České noviny.


Jeśli podoba Ci się, to co robię, zajrzyj, poczytaj, posłuchaj, wesprzyj.
Łatwiej będzie mi tworzyć dalej, a Ty dostaniesz coś EXSTRA!

https://patronite.pl/TeresaDrozda
https://suppi.pl/drozdowisko
https://buycoffee.to/drozdowisko/

Join the discussion